CHP Grup Başkanvekili Özel’den İzmir Depreminde Yaşamını Yitiren Öğrencilerin İsimlerini Yaşatacak Kanun Teklifi

Written by

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İzmir depreminde yaşamını yitiren öğrencilerin isimlerinin yaşatılabilmesi amacıyla okullara verilmesini öngören bir kanun teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, başka doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrencilerin ve öğretmenlerinin isimlerinin de eğitim kurumlarına verilebilmesinin amaçlandığı belirtilirken, “Deprem, sel, çığ, heyelan, fırtına, hortum gibi doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrenci ve öğretmenlerimizin isimlerinin yaşatılması, ihmaller nedeniyle yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza ve geride bıraktıkları yakınlarına kamu idaresinin bir görevi olarak değerlendirilmektedir” ifadesi kullanıldı.

CHP’li Özel’in, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. Teklif, son olarak 115 vatandaşın yaşamını yitirdiği İzmir depremi olmak üzere doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrenci ve öğretmenlerin isimlerinin eğitim kurumlarına verilebilmesinin önünü açıyor. Teklifin gerekçesinde, şunlar kaydedildi:

İSİMLERİNİN YAŞATILMASI AMAÇLANIYOR

“30 Ekim Cuma günü saat 14.51’de merkez üssü Sisam açıkları olan ve İzmir’in Seferihisar ve Bayraklı ilçeleri başta olmak üzere civar kentleri etkileyen 6,9 büyüklüğündeki depremde 115 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 1034 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Hazırlanan bu kanun teklifi ile İzmir depreminde ve yaşanacak başka doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrencilerimizin isimlerini yaşatabilmek hedeflenmiştir. Teklif ile doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrenci ve öğretmenlerimizin eğitimlerini sürdürdükleri okullar öncelikli olmak üzere eğitim kurumlarına isimlerinin verilebilmesi amaçlanmıştır. Deprem, sel, çığ, heyelan, fırtına, hortum gibi doğal afetlerde yaşamlarını yitiren öğrenci ve öğretmenlerimizin isimlerinin yaşatılması, ihmaller nedeniyle yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza ve geride bıraktıkları yakınlarına kamu idaresinin bir görevi olarak değerlendirilmektedir. Bu kanun teklifi, bugüne kadar yönetmelikle düzenlenen eğitim kurumlarına ad verilmesine ilişkin hükümleri bir üst norm olan kanuna taşımaktadır.”

KURUMLARA AD VERME İŞLEMİNE DÜZENLEME

Teklif, ayrıca son olarak Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Albay Reşat Çiğiltepe’nin isminin bir okuldan silinmesiyle gündeme gelen hayırseverlerin isimlerinin okullara verilmesi hükümlerine de düzenleme getiriyor. Teklif, hayırseverlerin yeni yapılacak bina ve tesislere isimlerini vermelerini, mevcut bina ve tesislere yapılan bağışlar nedeniyle okulların adının değiştirilememesini öngörüyor.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Cumhuriyet Halk Partisi · Dünya · Eğitim · Kurumsal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares